Označenie Monoblok pri tepelných čerpadlách znamená, že čerpadlo nie je mechanicky rozdelené na vnútornú a vonkajšiu jednotku (dobrý príklad je klimatizácia, kde máte vonkajšiu a vnútornú jednotku).
Monoblokové tepelné čerpadlá sú napojené na systém vykurovania priamo vo vonkajšej jednotke.
Systém monoblok má viaceré výhody.
Komponenty v našich tepelných čerpadlách používame od popredných dodávateľov. Inteligentné ovládanie umožňujú veľké úspory energie a tichú prevádzku. Všetky série majú energetické hodnotenie najvyššej triedy A++/+++.
Automatická a samoučiaca sa funkcia rozmrazovania v kombinácii s nanopotiahnutým výparníkom skracuje čas rozmrazovania na minimum a zvyšuje účinnosť.
Ovládajte svoj vykurovací systémTepelné čerpadlá Energy Save je možné ovládať lokálne prehľadným displejom alebo na diaľku cez smartfón, prípadne počítač. Nepotrebujete žiadny dodatočný ovládací termostat. Aj keď nie ste doma, máte plnú kontrolu nad vykurovacím systémom prostredníctvom smartfónu alebo počítača.
Dve teplotné zóny
Využíva vykurovaciu krivku na zabezpečenie rovnomernej vnútornej teploty bez ohľadu na vonkajšiu teplotu
(ekvitermickú reguláciu).
Pri poklese vonkajšej teploty tepelné čerpadlo zvyšuje teplotu vykurovacieho
systému a naopak, keď stúpa. Rôzne vykurovacie systémy vyžadujú rôzne teploty, napr. podlahové kúrenie a
radiátory. S elektronickou reguláciou tepelných čerpadiel Energy Save máte možnosť nastaviť dve vykurovacie
krivky, ak má nehnuteľnosť dva rôzne vykurovacie systémy (zóny).
Elektrický ohrievač je riadený tepelným čerpadlom a automaticky sa spustí, ak je kapacita tepelného čerpadla počas najchladnejších dní v roku príliš malá. Je možné ovládať aj externý zdroj tepla ako je kotol na elektrinu, drevo, olejový alebo plynový kotol.
Veľa z nás pochybuje ako môže byť tepelné čerpadlo o 70% úspornejšie oproti elektrickému kotlu a o 30% úspornejšie oproti plynovému vykurovaniu.
Môže. Treba si len uvedomiť ako tieto zariadenia pracujú. Elektrický kotol mení elektrickú energiu na teplo priamo „spálením“ (premenou na teplo). Dajme tomu v pomere 1:1 (nie je to úplne tak, v skutočnosti sú tam drobné straty). Teda ak do kotla dodáte 1kW energie, dostanete 1kW tepla. Plynový kotol pracuje podobne a spaľuje plyn.
Tepelné čerpadlo nič nespaľuje. Len odoberá teplo z nejakého média (najčastejšie vzduch, zem, voda) v určitom množstve a systém tepelného čerpadla ho zosilňuje. To znamená, že dodanú energiu „nespaľujeme“ na teplo. Využívame ju na pohon systému.
Ak teda do tepelného čerpadla dodáme na pohon systému (pohon kompresora) 1kW elektrickej energie a z média (vzduch, zem, voda) odoberieme teplo napríklad 4kW, dostaneme výkon tepelného čerpadla 5kW.
Takto sa počíta výkon tepelného čerpadla COP. Ak teda tepelné čerpadlo pracuje pri COP 5 a viete, že výkon tepelného čerpadla je 5kW, vydeľte tieto dve čísla
výkon TČ : COP = koľko energie potrebuje kompresor 5kW : 5 COP = 1kW
Aby mohlo tepelné čerpadlo vôbec fungovať, potrebuje chladivo. Teplo vždy prechádza z teplejšieho miesta do chladnejšieho. Preto ak budeme mať naše chladivo chladnejšie ako je teplota média z ktorého chceme vykurovať (vzduch, zem, voda) bude do nášho chladiva teplo prechádzať.
Podmienkou teda je, aby bolo chladivo v našom systéme vždy chladnejšie ako teplota média.
A teraz to kúzlo: Ak teda bude mať vonkajší vzduch s teplotu – 15°C a budeme mať v systéme chladivo s teplotou – 50°C, tak sa samozrejme chladivo od vonkajšieho vzduchu ohreje.
Najzakladanejšie súčasti vzduchového tepelného čerpadla sú:
Z tohto veľmi zjednodušeného popisu je jasné, ako veľmi dôležité sú fyzikálne vlastnosti chladiva. Ak by sme ako chladivo použili vodu, v systéme by mrzla už pri 0°C a tepelné čerpadlo by prestalo pracovať.
a odpovede
Nové domy postavené v súčasnosti podľa platných noriem sú vhodné na vykurovanie tepelným čerpadlom. Či už sa jedná o tepelné čerpadlo vykurujúce vodou (napr. podlahové vykurovanie) alebo tepelné čerpadlo vykurujúce vzduchom - vzduch/vzduch (klimatizácia).
Platí, že tepelné čerpadlo je najvýhodnejšie tam, kde nepotrebujeme na vykurovanie teplejšiu vodu ako 50°C. Ideálne ešte menej.
Staršie domy by mali byť rekonštruované, aby potrebovali menej energie na vykurovanie. Tiež vo vykurovacej sústave by mali byť radiátory veľkosťou predimenzované. To umožní znížiť teplotu vody vo vykurovaní na teploty vhodné pre tepelné čerpadlá.
V prípade, že máte elektrické podlahové vykurovanie a máte veľké účty za energie, tiež máme riešenie. Môžete výhodne vykurovať tepelným čerpadlom vzduch/vzduch (klimatizácia) bez nutnosti rekonštrukcie vykurovania. Účty za vykurovanie sa vám môžu znížiť o 60% až 70%.
Vo všeobecnosti platí nevhodnosť vykurovania tepelným čerpadlom pre staré domy bez rekonštrukcie. Tepelné čerpadlo je možné namontovať aj do takých domov. Budete ale musieť zvoliť veľmi silné a teda drahé tepelné čerpadlá.
Ďalší problém je vo vykurovacej sústave, ktorá potrebuje príliš teplú vodu v kúrení. Tepelné čerpadlá vedia vysoké teploty zvládnuť. V tom prípade však nebudú príliš úsporné. Vtedy sa stráca zmysel výmeny iného zdroja vykurovania za tepelné čerpadlo.
Správny postup v prípade starého domu je rekonštrukcia zateplením. Tým znížite zbytočné náklady za silné tepelné čerpadlo (najlacnejšia je energia, ktorú nemusíte vyrobiť). Následne vyhodnotenie vašej vykurovacej sústavy, či zvládne zníženie vykurovacej teploty a bude dostatočne výkonná.
V prípade, že si nemôžete dovoliť rekonštruovať váš dom, odporúčame možnosť dokurovania tepelným čerpadlom vzduch/vzduch (čiže klimatizáciou). Relatívne s malými nákladmi na inštaláciu vám takýto systém dokáže ušetriť zhruba 70% nákladov oproti elektrickému vykurovaniu a 30% oproti vykurovaniu plynom.
+ Ich veľkou výhodou je kombinácia chladenia v lete a vykurovania do -15°C a nižších (záleží od výrobcu a modelu zariadenia). Jednoznačne pri nich platí, že máte za málo peňazí veľa muziky. V niektorých severských krajinách tvoria až 30% všetkých inštalácii tepelných čerpadiel práve tepelné čerpadlá vzduch/vzduch.
- Nevýhodou je vykurovanie teplým vzduchom. Ten aj pri dobrom nastavení vytvára slabé prúdenie, čo môže niektorým z nás vadiť. Tiež ak ste zvyknutý na teplo z podlahového kúrenia možno nebudete s týmto typom kúrenia spokojný. Nevýhodou je aj, že nie sú zatiaľ u nás zaradené medzi dotované tepelné čerpadlá a teda si ich celú cenu hradíte zo svojich prostriedkov.
+ Majú veľmi dobrý pomer medzi nákladmi na inštaláciu a prevádzkovými nákladmi. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá. V prípade, že sú dodržané správne podmienky na inštaláciu a následný servis, je prevádzka takéhoto zariadenia bezproblémová.
- Tepelné čerpadlo vzduch/voda má menšiu účinnosť ako tepelné čerpadlá zem/voda alebo voda/voda. To znamená o niečo vyššie prevádzkové náklady. Vzhľadom na veľký teplotný rozdiel (od -15°C do +37°C) v akom tieto zariadenia spravidla pracujú, je životnosť kompresorov oproti ostatným druhom tepelných čerpadiel nižšia (cca 15 rokov). Tiež potreba správnej inštalácie vonkajšej jednotky je dôležitá. Je potrebné vybrať správne miesto, kde nebude tepelné čerpadlo rušiť zvýšenou hlučnosťou.
+ Spolu s tepelnými čerpadlami voda/voda vysoká účinnosť a dlhšia životnosť. Nemáte potrebu hľadať miesto pre žiadnu vonkajšiu jednotku. Konštantný výkon tepelného čerpadla počas letného aj zimného obdobia. Nižšie platby za energie v porovnaní s tepelným čerpadlom vzduch/voda.
- Potrebná veľká plocha pre zemný kolektor zhruba trojnásobná oproti ploche podlahového kúrenia (tento nedostatok vie kompenzovať vertikálny zemný kolektor vŕtaný podobne ako studňa). Potrebné zemné práce a prístup na pozemok. Potrebný dostatočný priestor pre vnútornú jednotku.
+ Veľmi vysoká účinnosť a dlhá životnosť tepelných čerpadiel. Len vnútorná jednotka. Konštantný výkon čerpadla počas všetkých ročných období. Najnižšie platby za energiu v porovnaní s predchádzajúcimi tepelnými čerpadlami.
- V prípade čerpania vody zo studne sú potrebné minimálne dve (čerpacia a vsakovacia). Potrebné povolenia úradov na používanie vody na vykurovanie. Spravidla najvyššie náklady na vybudovanie systému.
Veľká väčšina domácností rodinných domov má nárok na niektorú z druhov podpory. V súčasnosti sú u nás aktívne dve podpory, ktoré môžete získať aj na inštaláciu tepelného čerpadla.
Je to Zelená domácnostiam 2 a Obnov dom. Cez program Zelená domácnostiam 2 môžete získať prostriedky len na výmenu zdroja energie. Program Obnov dom je komplexnejší a ponúka prostriedky na celkovú rekonštrukciu vášho staršieho rodinného domu. Cieľom rekonštrukcie je znížiť náklady aspoň o 30%.
Program Zelená domácnostiam 2 je dostupný majiteľom novopostavených rodinných domov. Program Obnov dom je zameraný na domy, ktoré boli kolaudované pred rokom 2013.
Najvšeobecnejšie podmienky oboch dotačných programov sú:
Presné podmienky poskytnutie dotačných programov sú rozdielne. Naším klientom automaticky poskytujeme úplné služby pri vybavovaní dotačných programov.
Internet je plný poplašných správ o hlučnosti najčastejšie inštalovaných tepelných čerpadiel vzduch/voda. Zámerom ich autorov je vyvolať senzáciu. V skutočnosti nemá drvivá väčšina majiteľov a ich susedov s používaním týchto tepelných čerpadiel problém.
Pravda je, že tepelné čerpadlá vzduch/voda sú zdrojom hluku. Ak nechceme aby tento hluk spôsoboval nepohodu, je potrebné aby umiestnenie vonkajšej jednotky navrhoval odborník. Musí mať potrebné odborné znalosti a skúsenosti.
Niektoré materiály v okolí miesta inštalácie tepelného čerpadla vedia hluk zmierniť, iné ho naopak zosilnia. Hluk klesá aj so vzdialenosťou od miesta inštalácie.
Je potrebné aby sa vždy urobila obhliadka miesta a tepelné čerpadlo bolo navrhnuté správne nielen z pohľadu vzhľadového umiestnenia, ale aj hlučnosti.
Elektrické zdroje kúrenia používajú na výrobu tepla elektrickú energiu. Tú je potrebné vyrobiť so značnými nákladmi. Podobne je to aj so získavaním a distribúciou plynu.
Tepelné čerpadlá majú inú filozofiu. Myšlienkou je využitie tepla, ktoré ja zdarma okolo nás vo vode, zemi, prípadne vo vzduchu.
Toto teplo netreba vyrobiť a zložito distribuovať na veľké vzdialenosti. Stačí ho „vyťažiť“ v okolí miesta, kde sa teplo využije. A práve tepelné čerpadlo vie toto teplo ťažiť. Elektrickú energiu (tá sa na jeho pohon používa najčastejšie) potrebuje len na svoj pohon.
Pri tepelnom čerpadle je zaujímavý práve pomer koľko energie musíte do čerpadla dodať a koľko energie tepla dokáže vyrobiť. Tepelné čerpadlá vzduch/voda vedia z každej dodanej 1kWh elektrickej energie vyrobiť priemerne 3,5 kWh a viac tepla (údaje sú len orientačné a líšia sa od konkrétnych tepelných čerpadiel a spôsobu použitia). Tepelné čerpadlá zem/voda a voda/voda sú ešte účinnejšie.
Preto sú tepelné čerpadlá vždy účinnejšie ako vykurovanie elektrickým kúrením, prípadne plynové kúrenie. Rozhodujúca je potom už len výška nákladov na inštaláciu tepelného čerpadla. Ak je vo vašom prípade príliš vysoká, usporená návratnosť môže byť dlhšia ako životnosť tepelného čerpadla.
Práve tento dôvod je potrebné riešiť s odborníkmi.
Veľa investorov sa pri riešení vykurovania tepelným čerpadlom zameriava hlavne na značku. Je to dôležité no z nášho pohľadu to nie je priorita.
Večný boj značiek a počet predajov nie je pre klienta dôležitý. Chcete Mercedes alebo BMW? Škodu, Peugeot alebo Renault? V určitej cenovej hladine je výkonnosť výrobkov porovnateľná. Vedy nehľadajte najlepšie, ale to čo sa vám najviac páči a budete s tým najspokojnejší.
Podľa nás je oveľa dôležitejšie zamerať sa na odborníkov, ktorí vám budú váš systém vykurovania navrhovať, inštalovať a následne sa starať o servis zariadenia.
Tam je najväčšia možnosť urobiť chybu a tým vám spôsobiť nemalé mrzutosti.
Energy Save - tepelné čerpadlá zostavené pre škandinávsku klímu sú v súčasnosti úspešne dodávané do 34 krajín Európy.
Vstúpte do svojej vlastnej knižnice s tematikou tepelných čerpadiel. Zhromažďujeme pre vás skúsenosti s tepelnými čerpadlami vo forme návodov, textov a videa. Vrele odporúčame si ju preštudovať aby vás pri výbere vášho tepelného čerpadla nikto nenapálil.
NAVITA Com., s.r.o.
Mojmírová 2,
955 01 Topoľčany
+421 905 266 691
info@energysave.info